The More You Read, The More You Learn

Why learning is important..."It is critical that a company create the kind of environment in which people really believe they can learn, grow, and prosper. The focus has to be on developing people."


Google

Wednesday, July 23, 2008

Think a Gallon of Gas is Expensive?

Have you ever thought what it would cost if you had to purchase a gallon of some every day products you may use?

This makes one think, and also puts things into perspective.


Diet Snapple, 16 oz , $1.29 ... $10.32 per gallon!

Lipton Ice Tea, 16 oz , $1.19 ... $9.52 per gallon!

Gatorade, 20 oz , $1.59 ..... $10.17 per gallon!

Ocean Spray, 16 oz , $1.25 .. $10.00 per gallon!

Brake Fluid, 12 oz , $3.15 .... $33.60 per gallon!

Vick's Nyquil, 6 oz , $8.35 ... $178.13 per gallon!

Pepto Bismol, 4 oz, $3.85 . $123.20 per gallon!

Whiteout, 7 oz , $1.39 ......... $25.42 per gallon!

Scope, 1.5 oz , $0.99 .....$84.48 per gallon!

And this is the REAL KICKER


Evian water, 9 oz , $1.49 ...$21.19 per gallon!
$21.19 for a gallon of WATER!!

and the buyers don't even know the source. By the way, did you ever notice that Evian spelled backwards is Naive? hmmmm...

Ever wonder why computer printers are so cheap? So they can hook you for the ink. Someone calculated the cost of the ink at, you won't believe it but it's true;
$5,200 a gal.
$5200 A GALLON!!!

So, the next time you're at the pump, be glad your car doesn't run on water, Scope, Whiteout, Pepto Bismol, Nyquil or, God forbid, Printer Ink!!!!!

No comments:

ss_blog_claim=d8fa872d2bd6cfcebf9ecb17a75c07c9